Україна за всі роки своєї незалежності вперше підходить до опалювального сезону з такими проблемами: йде війна, до того ж припинено постачання газу з Росії. Установи бюджетної сфери мають використати на 30% газу менше, ніж торік. Доведеться економити. Яким чином - запитуємо начальника управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації Анатолія Заліського.
- Анатолію Андрійовичу, вчителі з побоюваннями очікують навчального року, адже в обласному центрі ширяться чутки, що через економію газу школи об'єднуватимуть, а педагогів скорочуватимуть. Наскільки обґрунтовані такі припущення?
- Я не дуже розумію, як пов'язана економія енергії зі скороченням. Такі розмови поки що безпідставні. Питання об'єднання навчальних закладів, їх реорганізація, зміна режиму роботи належать до повноважень органів місцевого самоврядування, якщо конкретно - це вирішують голови районних та міських рад.
Через зменшення лімітів газу скорочуватимемо до мінімуму його використання, зокрема переводитимемо котельні на тверде паливо там, де для цього є можливість. Нині такі роботи тривають у Мринській школі Носівського району, у Сосниці та ніжинському ліцеї.
- Чи правда, що школярі вчитимуться шість днів на тиждень?
- Так. Міністерство освіти України розіслало по управліннях рекомендації про перехід на шестиденний режим навчання. Зважаючи на це, буде ухвалено відповідні розпорядження.
Тож із 1 вересня школи перейдуть на шестиденний навчальний процес. Це дасть можливість раніше піти на зимові канікули, скажімо з 20 грудня, і збільшити їх термін. Думаю, канікули будуть як мінімум півтора місяця. Такі заходи дозволять суттєво зекономити на енергоносіях та підвозі дітей до шкіл.
- А як щодо побоювань вчителів, що на тривалі зимові канікули їх відправлять за свій рахунок?
- Години вчителі відпрацюють сповна, адже навчання триватиме шість днів на тиждень. А на канікулах вони готуватимуть навчальну та матеріальну базу, як і зазвичай. Ніяких змін в оплаті праці через це не передбачається.
- Наскільки зросте навантаження на дітей?
- Ми дотримуємося рекомендацій Міністерства освіти щодо санітарних норм. Так, для першого класу навантаження було 20 навчальних годин на тиждень, буде не більш ніж 22,5, для середнього віку - було 32 години, буде не більше ніж 34, для старших класів - 33 і 36 відповідно.
- Чи торкнеться економія дитячих садків?
- На дитсадках багато не заощадиш. Думаю, що вони працюватимуть у звичайному режимі, адже батьки дітей мають працювати.
Розмовляла Лариса Добриніна, тижневик «Деснянка» №34 (510)
|