Сто років тому освіта дуже різнилася від теперішньої . У той час у школах вивчали чотири мови, а за погану оцінку учень отримував лінійкою по руках, або був позбавлений можливості обідати .
Освіту в гімназії могли отримувати як діти знатних батьків, так і діти прислуги. У той час за навчання обов'язково потрібно було платити і коштувало це 40 рублів за рік.
В Одесі, наприклад , в 1912 році, учні в обов'язковому порядку, повинні були носити мундири своїх навчальних закладів. Діти боялися попадатися на очі інспекторам , а на футбольних полях прийнято було захищати честь рідного міста.
Століття тому освіта поділялося на два ступені: нижча і середня. Початкова школа нашого часу, з першого по четвертий класи , відповідала початковим училищам в ті часи. Починали навчання діти з віку 7-8 років. У початкових училищах освіта була безкоштовною. Наприклад , в Одесі таких училищ було 97 штук. Ті діти , які не встигали за шкільною програмою , могли вчитися в початковому училищі 4 або 5 років. У ті часи дітей , які відставали від програми , залишали ще на рік. Наступний щабель освіти - середня - комерційне училище , гімназія - надходили як 10 -11 років , так і 12 -13 років.
100 років тому вважалося престижним вчитися в гімназії. Вчитися слід було протягом восьми років. Після отримання атестата учень мав право вступити до ВНЗ без вступних іспитів. Однак , незважаючи на престижність навчального закладу , навіть у гімназії за неуспішність залишали на другий рік. З цієї причини один клас відвідували як діти 14 -15 років , так і люди набагато старше. У гімназії були обов'язкові предмети , наприклад , фізика , чистописання , математика , історія , закон Божий і географія . Так само обов'язковим було вивчення мов : німецьку, французьку , церковнослов'янська , російська , а так само латинь. Щороку з усіх предметів учні здавали внутрішні іспити.
100 років тому освіта була вельми доступно , так як варто було навчання від 30 до 40 рублів за рік. Але для таких роботяг , як двірників , або куховарок , зарплата яких становила 30 - 45 рублів на місяць , сума навчання не так вже й мала . У зв'язку з цим гімназії на 90 % складалися з учнів , батьки яких офіцери , адвокати або ж купці.
До речі, гімназія - середній загальноосвітній учбовий заклад. Термін запозичений з Древніх Афін ( Гимнасий ). Вперше гімназією була названа середня школа, відкрита в Страсбурзі в 1538. У 16—18 століття. Гімназії стали виникати в багатьох містах Німеччини. У 19 ст Гімназіями називалися середні школи для хлопчиків в Австро-Угорщині, Болгарії, Германії, Голландії, Греції, Данії, Сербії і німецьких кантонах Швейцарії.
Ось так…
|