Середа, 22.01.2025, 13:47
Вітаю Вас Гость | RSS

Сайт 3-В класу школи № 1 м. Чернігова

Міні-чат
200
Наше опитування
Скільки в середньому часу Ваша дитина провить за комп'ютером (телефоном, планшетом)?
Всего ответов: 2
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2013 » Грудень » 16 » День Святого Миколая - традиції та історія
19:46
День Святого Миколая - традиції та історія
Майже цілий рік усі ми - і дорослі , і малята - з нетерпінням чекаємо зимові свята. День Св. Миколая, Новий рік , Різдво , Водохрещення та інші урочисті дні несуть із собою веселощі та розваги, ігри , співи, танці . З особливим нетерпінням чекають діти 19 грудня, бо Свято Миколая пов'язаний з подарунками, гарним настроєм , як це й буває на свято ...

В Україні Святий Миколай завжди вважався покровителем і заступником усіх дітей. У цей день діти чекають його з нетерпінням : вони знають , що за їх слухняність і працьовитість Святий Миколай принесе їм безліч подарунків і « миколайчики». Тому вони намагаються бути протягом усього року саме такими : не ледачими , доброзичливими , старанними .

Святий Миколай - один із найбільш шанованих святих на Русі і в усьому православному світі. Святитель Миколай прославився як великий угодник Божий , тому в народі його зазвичай називають Миколою Угодником . Християни вірять , що і до цього дня він робить безліч чудес на допомогу тим людям, які моляться йому, тому шанобливо називають і Миколою Чудотворцем .

Церкви , які користуються юліанським календарем , відзначають день Святого Миколая 19 грудня. А ті, які використовують григоріанський календар - 6 грудня.

Згідно українськими звичаями , святий Миколай приходить до дітей з подарунками в ніч з 18 на 19 грудня. У Західній Україні для подарунків святого Миколая ставили на підвіконні черевички , діти на сході країни зазвичай шукали подарунки під подушками.

Кажуть , Микола весь день перед святом працює - випікає зірочки в дарунок дітям. Ці зірочки , потрапляючи в мішок Миколая, стають схожими на свого майстра , тому печиво, яке діти знаходять під подушкою вранці , називають «миколайчиками».

Зараз у багатьох українських родинах теж прийнято дарувати дітям «миколайчики», якими називають не тільки печиво , а й інші подарунки від святого Миколая.

Традиція святкувати день святого Микола , обдаровуючи дітей , почалася в Німеччині . У Х столітті в Кельнському соборі в день пам'яті святого Миколая - 6 грудня , учням церковнопарафіяльної школи стали роздавати солодощі. А пізніше в будинках по всій країні стали вивішувати черевички або шкарпетки для того , щоб святий Миколай поклав туди дітям подарунки. Ці традиції швидко поширилися по всій Європі. Правда , подарунки отримують в цей день тільки слухняні діти , а неслухняним дістаються різки.

Але день святого Миколая - свято не тільки для дітей. Раніше в Україні саме з цього дня молодь починала готуватися до святок , сватанню і вечорниць : ткали придане , шили наряди і майстрували маски для святочних розваг.

Догоджали святому Миколаю окропленням будинків , стаєнь і худоби святою водою.

Існувало також повір'я: якщо в ніч на святого Миколая загадати заповітне бажання , то святий його обов'язково виконає.

Ну а тепер про історію життя про Святого Миколая .

Як Дід Мороз, так і Санта- Клаус мають мало спільного зі святим , якого деякі вважають їх прототипом. Швидше за все , має місце поєднання різних легенд в одну.

Святий Миколай жив за часів імператора Костянтина ( ІV ст.) . Народився в місті Патара у Малій Азії (нині - територія Туреччини ) приблизно в 245 році в благочестивій родині , потім жив у місті Світу. Він був єдиним сином багатих батьків , але рано осиротів . Легенда свідчить , що Миколай жив відірваним від усіх , зануреним у світ науки , з будинку виходив рідко.

Одного разу від старого слуги юнак довідався , що одна бідна дівчина не може вийти заміж за багатого хлопця , тому що у неї немає приданого. «У мене є все, що я хочу. А десь поруч страждають люди » , - подумав Микола . Поступово в його голові визрів план . Микола взяв із скарбниці потрібну суму і під покровом ночі , накинувши темний плащ з капюшоном , щоб його ніхто не впізнав , пробрався до будинку дівчини і підкинув згорток із грішми їй у вікно.

На ранок по місту пройшов слух , що це ангел небесний допоміг закоханим. Батьки хлопця погодилися на весілля , а Микола перший раз в житті відчув себе щасливим.

Ще багато добрих справ зробив Миколай для бідних городян , залишаючись непоміченим і приводячи в замішання все місто. Він непомітно приносив у їхні будинки іграшки та теплі речі для дітей , ліки для хворих.

Вирішивши присвятити своє життя Богові , Микола став священиком , а пізніше і єпископом міста Міри Ликійської . Під час гонінь на християн Микола був поміщений у в'язницю , де провів цілих вісім років. Перебуваючи в ув'язненні , незважаючи на тортури , продовжував проповідувати християнство.

Лише після приходу до влади імператора Костянтина переслідування християн припинилися , і єпископ знов став правити своєю паствою. Був він і учасником першого Вселенського Собору , що проходив в 325 році в Нікеї .

Священик Микола своїм милосердям заслужив нагороду у Бога: благодать вчинення чудес - церковний переказ зберегло чимало свідчень і добрих справ святого Миколая, і чудес , скоєних ним .

Так , коли одна раніше багата людина задумала для порятунку сім'ї від голоду " віддати на перелюб " трьох своїх дорослих дочок , святитель , уболіваючи про грішника, що гине , вночі таємно кинув йому у вікно три мішечки із золотом.

Здійснюючи паломництво в Єрусалим , Микола Чудотворець , на прохання зневірених подорожніх , молитвою заспокоїв розбурхане море . За його молитві ожив матрос , що впав з щогли і розбився на смерть . Утримавши меч ката , святий Миколай врятував від смерті трьох чоловіків , невинно засуджених корисливим градоначальником .

Святитель Микола помер 6 грудня 334 року в глибокій старості. Після смерті Микола був визнаний святим. За церковним переданням , мощі святого збереглися нетлінними і виділяли чудове миро , від якого зцілилася безліч людей. У 1087 році у зв'язку із загрозою навали мусульман мощі Миколи Угодника були перенесені до італійського міста Бар ( Барі) , де знаходяться і понині.

Примітно , що на честь святителя Миколая Чудотворця в 866 році був хрещений Київський князь Аскольд - перший російський князь - християнин . А над могилою Аскольда в Києві свята княгиня Ольга побудувала перший на Русі храм на честь святителя Миколая.

Як бачите , Санта- Клаус ( спочатку виник як добрий ельф ) і Дід Мороз ( спочатку колишній просто Морозом - покровителем зими) мають мало спільного зі Святим Миколаєм . Об'єднують їх тільки любов до дітей , і звичай дарувати подарунки.

Ось так…

Переглядів: 757 | Додав: shabalin74 | Теги: подарунки, свято, Святий Миколай, діти | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Грудень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Aleksandr Shabalin © 2025
Безкоштовний хостинг uCoz