Четвер, 22.03.2018, 10:51
Вітаю Вас Гость | RSS

Сайт 3-В класу школи № 1 м. Чернігова

Категорії розділу
Міні-чат
200
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всего ответов: 22
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Як навчити дитину читати швидко ?
Сучасні системи навчання дітей диктують свої правила. Якщо раніше першокласнику , що прийшов до школи вперше, досить було охайно виглядати і мати мінімальні уявлення про правила поведінки в суспільстві, то зараз вимоги до малюків посилилися. Першокласник не тільки повинен вміти рахувати мінімум до десяти , а й мати непогані навички читання . Незважаючи на це , у початкових класах нерідкі випадки , коли техніка читання дітей залишає бажати кращого. Найчастіше проблеми стосуються швидкості читання . Як же навчити дитину читати швидко?

Причини повільного читання

Чому одна дитина читає повільно , а техніка читання іншого вище всяких похвал ? Причин повільного читання може бути декілька:

• недостатній розвиток пам'яті та уваги ;
• маленький словниковий запас дитини ;
• знижений об'єм оперативного поля зору (випадки , коли малюк в силу якихось причин не може поглядом охопити слово цілком) ;
• вчинення очима зворотних рухів ( коли дитина прочитує одне і те ж слово по два рази) ;
• недостатній розвиток артикуляційного апарату;
• необхідність прочитання занадто складних текстів , що не відповідають віку дитини.

Щоб навчити дитину читати швидко , в першу чергу , потрібно усунути причини повільного читання .

Як навчити дитину читати швидко?

Щоб навчити дитину читати швидко , необхідно засвоїти один момент. Без постійної практики це неможливо ! Щоб малюк не тільки почав швидко читати , а й краще розумів зміст прочитаного , необхідна щоденна практика в читанні.

Існує кілька базових прийомів для досягнення бажаної швидкості читання:

1 . Залучення дитини в процес читання
Читаючи малюкові книжку , періодично зупиняйтеся і просіть дитину прочитати той чи інший епізод самостійно. Краще , якщо Ви зупиніться на найцікавішому місці , сказавши , що Ви втомилися і хочете , щоб дитина почитала Вам . Після читання того чи іншого епізоду попросіть малюка коротко переказати Вам прочитаний текст . Якщо в тексті є незрозумілі слова , поясніть їх малюкові . Поступово Ви зможете навчити дитину читати швидко і добре розуміти прочитане.

2 . Багаторазове читання одного і того ж тексту
Пропонуйте дитині кілька разів прочитати самостійно один і той же текст . Засікайте час і обраховуйте кількість прочитаних слів. Поступово швидкість читання даного тексту повинна збільшитися , а згодом і швидкість читання інших текстів теж. У різних текстах завжди є повторювані слова . Але в цій вправі є одне « але»: не повторюйте процес читання одного і того ж тексту більше 3 разів .

3 . Тренування « читання по здогаду »
« Читання під здогаду » - прийом , яким користуються при читанні дорослі . Його зміст полягає в тому , щоб читати тільки частина слова , відновлюючи другу частину « по здогаду » - залежно від контексту. За рахунок тренування такого вміння можна дуже легко навчити дитину читати швидко.

Для тренування « читання по здогаду » існують спеціальні тексти з повторюваними словами , словами, що мають тільки один варіант тлумачення або зі словами , зміст яких легко відновлюється з контексту. Такі тексти потрібні для попередження різного роду помилок і неправильного відновлення слів « по здогаду » самою дитиною .

4 . Паралельне читання
Суть цього прийому в наступному. Ви читаєте текст вголос , а дитина водить пальчиком по рядках , читаючи слідом за Вами. Поступово необхідно нарощувати темп читання - тим самим, Ви зможете навчити дитину читати швидко.

5 . Вправа на пошук
Запропонуйте знайти дитині в тексті будь-яке слово ( Ви заздалегідь повинні переконатися , що воно там присутнє) . Малюк повинен знайти це слово якомога швидше! Така вправа розвиває словесну пам'ять малюка і вчить його бачити цілісний образ слова - і , як наслідок , таким чином , можна навчити дитину читати швидко.

У міру зростання умінь дитини можна давати йому завдання на пошук в тексті відповідей на різні питання .

6 . Вправи на читання буквосполучень і букв
Якщо всі Ваші спроби навчити дитину читати швидко впираються в труднощі , які він відчуває при читанні окремих букв або словосполучень - Вам необхідно запропонувати малюкові спеціальні вправи для ліквідації цих проблем. Такі вправи можна знайти в спеціальних посібниках або в Інтернеті. Суть їх така : читання пар слів , що відрізняються однією ( проблемної ) буквою , читання слів з ​​кількома приголосними підряд і т.д. Є хороша вправа на читання приголосних: дитина робить вдих і на видиху читає 15 приголосних поспіль .

7 . Введення читання в повсякденне життя
Навчання , відірване від реальності , завжди утопічно. Тому швидке читання має стати необхідно Вашій дитині в повсякденному житті. Тільки так Ви зможете навчити дитину читати швидко!

Пишіть йому записки із завданнями на день , підписуйте листівки , складайте списки справ на вихідні. І потім обов'язково перевіряйте виконання всіх завдань .

8 . Перегляд діафільмів
Зараз діафільми , якими насолоджувалися ми і наші батьки в дитинстві , успішно замінили мультфільми та комп'ютерні ігри. Тим часом , тільки діафільми сприяють вдосконаленню техніки читання Вашої дитини і розвитку його мови .

Повільна зміна кадрів у диафильме , недовгі підписи , написані зручним для читання шрифтом - все це допоможе Вам навчити дитину читати швидко.

До речі , читання підписів під діафільмами сприяє розвитку навичок читання навіть у тих дітей , у яких немає особливого бажання читати.

9 . Читання про себе
Учіть дитину читати про себе . Так сприйняття і розуміння тексту відбуваються набагато швидше. Це очевидно : при читанні вголос дитина повинна спочатку прочитати текст , усвідомити його , а потім лише відтворити його в мові. При читанні про себе процес спрощується - і швидкість читання збільшується.

10 . Розвиток навичок розрізнення голосних і приголосних букв
Напишіть в ряд кілька голосних літер (до десяти ) і вставте між ними одну приголосну . Нехай малюк визначить , яка буква зайва.

11 . Читання із закладкою
Щоб навчити дитину читати швидко , необхідно , по-перше , виключити всі відволікаючі чинники. Для цього практикується читання із закладкою або лінійкою. Цими предметами прикривається нижченаведений текст і як би підкреслюється необхідна для прочитання строчка.

12 . Тренування уваги
За командою « зупинись » дитина перериває читання і відриває голову від книги , а за командою « починай » він швидко шукає місце на аркуші , де відбулася зупинка , і продовжує читання .

Така вправа тренує увагу і допомагає навчити дитину читати швидко.

13. « Розплутування » пропозицій
Створіть кілька « заплутаних » пропозицій , в яких змінено порядок слів. Наприклад , пропозиція « Сьогодні вранці ми в перший раз підемо в школу » може стати пропозицією « Раз на школу в перший вранці підемо ми сьогодні». Малюк повинен « розплутати » пропозицію і поставити всі слова в правильному порядку.

Не забувайте про систематичності занять і позитивному настрої під час них . Частіше хваліть свого малюка , якщо він робить успіхи , і підбадьорюйте , якщо у нього щось не виходить. Тільки в цьому випадку Ви зможете успішно навчити дитину читати швидко!


Якщо сподобалося - тисніть "Нравится" !
Категорія: Мої статті | Додав: shabalin74 (31.10.2013)
Переглядів: 8832 | Теги: Читати, дитина, швидко | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Пошук

Aleksandr Shabalin © 2018
Безкоштовний хостинг uCoz